Muusikatöö

Tartu Maarja koguduse muusikatöö AD 2018

Koguduse  juures tegutseb lisaks laulukoorile kolm muusikakollektiivi:

• Ansambel „Servimus Dominum” koosseisus Helika Gustavson-Rätsep (sopran), Kalle Loona (viiul) ja Anneli Klaus (orel).
  • Ansambel „Stella Caeli” koosseisus Ragne Saul (sopran), Lea Hallik (alt), Peeter Laud (tenor), Kalle Loona (bass), Anneli Klaus (alt, orel, klaver)
  • Kandleansambel „Kavalkäsi” Juhendaja Anneli Vilbaste

Kollektiivid esinevad regulaarselt koguduse jumalateenistustel ja esindavad kogudust arvukatel esinemistel väljaspool. 2018. aasta esimesel poolaastal teenisid muusikaga kaasa ka  mitmed ühekordsed projektkoorid (1. ülestõusmispühal, Taize palvused, naiste palvepäev, konverents „Orelimeister Kessler ja tema aeg”)

Erilist tähelepanu pöörab kogudus kirikukalendris olevatel tähtpäevadel jumalateenistuste kaunistamisele muusikaga. Meelsasti teeme koostööd ka teiste koguduste muusikutega ( Tartu Pauluse koguduse kandleprojekt, Valga praostkonna muusikud, Schola Gregoriana Tartuensis).

Kaks aastat on olnud kogudusel väga hea koostöö Pille Lille Muusikute Toetusfondiga. Fond korraldab kõrgel tasemel kontserte, mille tulu läheb Maarja kiriku taastamise fondi. Koostöö jätkub.

Esile võib tõsta igal aastal kevadel toimuvat kirikute ööd ja selle Maarja koguduse programmi, mis on hoolega ette valmistatud, mitmekesine ja üllatuslik.

Koguduse eestvõttel ja kandleansambli toel toimus märtsis väikekandle koolitus. Õpetaja Helle Suurlaht. Osalemas oli huvilisi nii Tartu kui Valga praostkonnast.

2018. aasta suurim muusikasündmus on 13.-15. augustil toimunud festival „Orelimeister Kessler ja tema aeg”, pühendatud Tartu Maarja kiriku esimese oreli ehitanud orelimeister  Ernst Carl Kessleri (1808-1863) 210. sünniaastapäevale. Festivali kava:

13. 08. Avakontsert Tartu Pauluse kirikus. Esinejad Pille Lill (sopran), Kristina Kriit (viiul), Piret Aidulo (orel)

14.08. Kontsert Otepää Maarja kirikus. Esinejad Merle Kollom (orel), Lembit Saarsalu (saksofon)

15.08. Konverents „Orelimeister Kessler ja tema aeg”. Kava ja esinejad:
1. Oreliehitaja Ernst Carl Kessler ja tema orelid. Helika Gustavson-Rätsep, organist, kirikumuusik

2. Tartu kultuurielu oreliehitaja Kessleri eluajal. Kalle Loona, muusikaloolane

3. Kadunud tuuletallajad. Hapraid traagelniite oreli, ornitoloogia ja olemise vahel. Juhani Püttsepp, orelitallaja, koolmeister

4. Murueidetütrest helilooja ja orelikunstnik Miina Härma. Ene Kuljus, muuseumi teadur

5. Orelikunst – mitte ainult muusika. Külli Erikson, kunstiajaloolane, orelikonsultant.

Konverentsil esitas projektkoor „Stella Caeli ja sõbrad” K.A. Hermanni, M. Härma ja R. Tobiase poolt kirjutatud laule.

Rukkimaarjapäeva õhtul toimus festivali lõpetuseks Tartu Ülikooli peahoones koguduse nõukogu liikme Loone Otsa poolt kirjutatud ja lavastatud näidend  „Kessleri viled” Selle etenduse ettevalmistamise käigus sündis näitetrupp „Maarjateater”. Näitetrupi tegevust koordineerib koguduse organist Helika Gustavson-Rätsep. Näitetrupp kavatseb oma edaspidise tegevusega koguda raha Maarja kiriku uue oreli ehitamise heaks.

Augustis valmis ka ansambel „Servimus Dominumi” poolt sisse mängitud CD „Helid Kessleri orelitelt”. CD on salvestatud Karksi ja Taagepera kirikutes.