Paastuajal alustame tutvumist uue lauluraamatu lauludega.

Paastuajal alustame tutvumist uue lauluraamatu lauludega.

Aastal 2025 peaks, kui Jumal lubab, valmima uus Kiriku Laulu- ja Palveraamat. Meie kogudusel on erakordne võimalus selle raamatu koostamisele kaasa aidata. Nimelt kanname austavat tiitlit “katsekogudus” ja meil on võimalus enne lauluraamatu valmimist raamatusse minevate lauludega tutvuda ning oma hinnang anda. Paastuajal saame tutvuda just selleks ajaks valitud koraalidega. Laululehel on kokku kümme laulu, millega tasahaaval jumalateenistuste käigus rohkem sõbraks saame. Et lauludega oleks võimalik ka juba enne pühapäevaseid jumalateenistusi tutvuda, salvestame need videotena, millele saate kaasa laulda.

Esimene laul, mida paastuaja laululehelt laulame, on “Oh nuta oma häda”. KLPRis on laul numbri all 75. Harjumuspäraselt oleme seda laulnud, nagu teisigi koraale, ühetaolise rütmiga. Algselt olid koraalid aga rütmiseeritud, st rütmiliselt mitmekesised. Tihti on ka meloodia veidi teistsugune, kui meile tuttavatel viisidel. Laulud said meile tuttava vormi valgustusajastul, 18. sajandil. Kui ilmalikus muusikas oli õitseng, siis vaimulikku muusikat tabas madalseis. Tihti kasutati laenviise (nagu KLPRiski on mitmed laulud sama viisi peal), uued viisid olid aga tagasihoidlikud ning rütmiliselt ja meloodiliselt ühetaolised. Ka laulmise tempo muutus järjest aeglasemaks – see pidi väljendama väärikust ja pidulikkust. Iga värsirea järel improviseeris organist vahemängu.

Uue lauluraamatuga soovitakse minna tagasi algallikate juurde. Laululeht annab meile võimaluse rütmiseeritud koraalidega tutvust teha. Salvestises on võrdluseks “Oh nuta oma häda” esmalt KLPRis esineval kujul ja siis laululehel olev variant.

Tartu Maarja kiriku torni taastamise projekt on alanud