Reedel, 28. mail toimus Kirikute Öö

Reedel, 28. mail toimus Kirikute Öö

28. mail 2021 toimus Kirikute Öö. Tartu Maarja kiriku juures oli sisukas programm palvuse, kivide müügi, kontserdi, kohviku ja laste meisterdamise nurgaga. Rõõmsaid hetki jagasime päris hiliste õhtutundideni.

Kirikute Öö programm agas kell 18.00 palvusega Maarja kiriku ja lasteaia vahelisel alal. Taevaisa rõõmustas meid sooja  ilmaga ning palvetades katsid meie põski soojad päikesekiired.

Kirikute Öö avapalvuse viib läbi EELK Tartu Maarja koguduse õpetaja Timo Švedko

Enne palvust kirjutas EELK Tartu Maarja koguduse õpetaja valmis pühendusega kivid kõikidele õpetajatele, kes Pepleri 1 asuvas Maarja kirikus kunagi teeninud või selle ehitamisele kaasa aidanud.

EELK Tartu Maarja koguduse õpetaja Timo Švedko kirjutatud kivid Pepleri 1 asuva Maarja kiriku õpetajatele. Mälestusega lahkunutele ja tänuga ligimestele

Peale palvust võtsid sõna Tartu linnapea ja Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimees Urmas Klaas ja kivimüügi ideeautor Toomas Rätsep. Nende sõnavõttudega sai ühtlasi avatuks kuulutatud ka võimalus annetuse eest endale taaspüstitatavas Maarja kiriku tornis saada ehituskivi ning see ka soovikohaselt signeerida. Tegelikult aga oli huvi kivide vastu niivõrd suur, et oli väldanud juba enne Kirikute Öö algustki. Kõige esimene huviline sõitis juba päeval ekstra bussiga Tartusse, et oma nimelise kivi eest annetus teha.

Esimene “kivimüügi” annetaja, Johannes Viira

Nii Maarja kiriku õpetajate kui ka kõikide annetuse teinud huviliste kivid paigutatakse ehitajate poolt  juba üsna pea kiriku torni.

Tartu linnapea Urmas Klaas saab sihtasutuse juhataja Silvia Leiarult kingituseks kivimagneti

“Kivimüügi” ideeautor Toomas Rätsep selgitamas, kuidas kivi signeerida tuleb

Spetsiaalselt Kirikute Öö raames toimunud “kivimüügi” jaoks valmisid vanadest Maarja kiriku müüris olnud tellistest külmkapimagnetid. Magneti said kingiks esimesed 96 annetajat, kes omale tellist soovisid. Need kivid, millest magnetid valmisid, olid kiriku müüris olnud 1830. aastatest saati. Need olid kuulnud esimese üldlaulupeo peaproovi koraale, viibinud kohal pea saja aasta vältel toimuvatel jumalateenistustel, tundnud sõjapõlgengu kuumust, aga olnud tunnistajaks ka lugematul arvul trennitundidele ja korvpalli lahingutele, mida nende seinte vahel enam kui 50 aasta vältel peeti. Need on ühed eksklusiivsed magnetid, mille kaudu kogu see ajalugu saab nüüd annetajate kodudes olla väikeseks meenutuseks, et elame rõõmsal ajal.

Kogudus soovis paigutada kiriku torni ka mälestuskivid Ain Kaalepile ja Vahur Afanasjevile. Mõlemad mehed on Maarja kiriku jaoks mänginud oma sõnavõttudes väga olulist rolli ja aidanud rõhutada selle olulisust Eesti kultuuriloos. Ain Kaalep on võrrelnud Maarja kirikut Eesti rahvuse sünnipaigaga: „Võiks peaaegu öelda, et see kirik on eesti rahvuse sünnikoht: 1869. aastal algas pasunamänguga Maarja kiriku tornist esimene üldlaulupidu, mis meie ajaloos ju on niisama tähtis kui prantslastele Bastille’ vallutamine või ameeriklastele Bostoni „teejoomine“.“

Vahur Afanasjev rääkis 24. veebruaril 2019 nõnda: «See 1941. aastal punaste poolt hävitatud kirik oli eestlaste koostöö ja koosmeele näide, oma praegusel tornita kujul on aga sõjast ja võõrast impeeriumist jäänud haav. Maarja kirik on Eesti asi ja Tartu asi. Loodan, et kõige tähtsamates otsustes suudame vastuoludest üle olla, et püsiks Eesti riik, eesti keel ja eesti rahvas.»

Mälestuseks

Kui 2019. aastal algas Tartu Maarja kirikus kampaania virtuaalsete tornikivide soetamiseks, siis selleks korraldatud sündmusel kinkis hea tartlane Jaan Muna meile kirikuehituseks ikka päriskivi. See kivi on meil tänaseni oodanud kirikus oma aega ning nüüd sai ta koos teistega signeeritud ja ehitaja on lubanud sellegi torniehituseks ära kasutada.

Head Jaan Muna tervitavad Maarja kirikust Silvia, Lea ja Urmas

Kirikute Ööl oli väga palju inimesi endale tornikivi soetamas, kokku ca 200 inimest. Selle sündmuse raames kogunes annetajatelt ühtekokku 912 eurot annetusi + mitmeid telefonikõnesid meie annetusnumbritel.

Palju rõõmsaid inimesi ja rohkemgi rõõmsaid nimelisi kive, sest annetati ka pereliikmete eest. Lisaks mälestuskivid armastatud lahkunutele

Kivide signeerimine

Kuid Kirikute Öö raames toimus Maarjas veel nii mõnda muudki. Koguduse liikmed ja sõbrad olid Ketlin Pekko eestvedamisel küpsetanud imemaitsvaid palasid ja avatud oli kohvik.

Ketlin Pekko (telgis vasakul) tööhoos Kirikute Öö kohvikus

Rõõmad pühapäevakooli õpetajad Kadri ja Kersti olid lastele ette valmistanud meisterdamisnurgakese. Lapsed said koju viia näputöö Maarja kiriku pildiga.

Pühapäevakooli õpetaja Kadri juhendamas väikest meisterdajat

 

Lapsi ootavad tööd

Kell 19.00 rõõmustasid Kirikute Öö külalisi klassikalise muusikaga Mikk Langeproon ja Henri Zibo. Akordionimuusikat said inimesed samuti värskes õhus nautida ning esinejadki olid õuekontserdi andmise üle rõõmsad. Kontserdi korraldas Pille Lille Muusikutefond.

Koguduse muusikatööjuht Helika Gustavson-Rätsep kontserti sisse juhatamas

Akordioniduo Mikk Langeproon ja Henri Zibo

Kontserdipublik

Kokkuvõtvalt tahaks öelda, et pärast pikka aega sündmuste mittetoimumist, oli äärmiselt tore taas inimestega kohtuda ja rõõmsaid jutte rääkida. Suured tänud kõigile, kes Maarja kirikut Kirikute Öö raames külastasid, kes annetasid kiriku torni taastamise heaks, kes sündmusest teistele rääkisid. Suur tänu ka neile, kes aitasid korraldada ja kõige suurem tänu olgu Jumalale!

Silvia Leiaru, Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse juhataja

Tartu Maarja kiriku torni taastamise projekt on alanud