Pärast aastakümneid kõrgub üle Tartu taas Maarja kiriku torn

EELK Tartu Maarja kogudus on aastakümneid oodanud oma kiriku hoone taastamist. Kui kirik 1941. aasta 12. juulil hävis, oli kogudusel valmisolek pühakoda kohe taastada. Toonane punavõim, aga ei andnud selleks luba ning hoonest sai 1961. aastal hoopis toonase EPA võimla. Võimlaehitus algas 1956. aasta 1. septembril torni lammutamisega.

7. juuni 2022 oli rõõmupäev nii kogudusele, kui ka mulle sihtasutuse juhina. Kirik pole küll valmis, kuid oluline maamärk on paigas – Tartu Maarja kiriku torn kõrgub taas üle linna.

Juba hommikul kell 6 oli kraanajuht ja Kint Logistics OÜ tegevjuht Nikolai Panov masinaga kiriku juures ning valmistas ette tähtsa päeva sündmusi. Kell 8 oli kiriku juurde, lisaks eelmisel päeval saabunud kerale ja vardale, saabunud kullatud tornikukk. Kuke projekteeris ja keevitaks metallikunstnik Karin Kivisild, kera ja varda valmistas Herki Soosaar, Nordic Metal Works OÜ juhatuse liige. Kuke kuldas Kristjan Bachman Babach OÜ-st, kera ja varda aga Jaak Sarap Mandragora OÜ-st.

Linnapea Urmas Klaas käis hommikul kukega tutvust tegemas ning tõi torni vardasse paigutatavasse ajakapslisse tornikukele kirja.

Pärast linnapea külaskäiku tutvustas õpetaja Timo Švedko koguduse FB lehel tornikiivri ajakapsli sisu ja see sai oma kohale torni tippu paigaldatava varda sees.

Kera ja varras tõsteti kraanaga koos kirikuhoone ees asetsenud tornikiivrile, viimasena paigaldati varda otsa kukk. Need tööd edenesid jõudsasti ning oli näha, et kõik oli korralikult tehtud, kuna tõrkeid ei esinenud. Kõik lülid istusid üksteise otsa kui valatult.

Ja oligi aeg eemaldada tornikiivri ümbert tellingud, et see saaks kraanaga oma kohale asetatud. Pärast poolt tundi tööd jõudis ehitaja ajagraafikust ette ning tõstmine võis nende poolt alata.

Enne veel aga said sõna Tartu Maarja Kiriku SA asutaja liige Toomas Savi, Tartu linnapea ja SA nõukogu esimees Urmas Klaas ja Maarja koguduse nõukogu liige Loone Ots. Kõrval asuva Naerumaa Lasteaia lapsed olid meid suurpäeval tervitama tulnud ning laulsid kolm laulu. Ametliku osa lõpetas õpetaja Timo Švedko palve ja tornikiivri tõstmise pühitsemine. Kogu protsessi video järel vaadatav siin.

Are Tralla pildid:

Tornikiiver sai kenasti paika. Taevaisa õnnistas meie tegevust kauni päikeselise ja tuulevaikse ilmaga.

Selleks, et selle päeva tähenduslikkust ja emotsioone sõnadega kirjeldada, kuluks siin vist lugeja kannatlikkusest rohkem ridu.

Aitäh, head sõbrad:

Iga tööde ja Maarja kiriku taastamise toetaja

Imeline Janek Veeber ja GIGA AS

Parim Tartu linnavalitsus

EELK Toetusfond ja Muinsuskaitseamet

Tornikiivri konstruktorid Johannes Rainis Oppar ja Siim Randmäe, projekteerija KOKO Arhitektid

Torni ehitaja Embach Ehitus OÜ eesotsas Andres Salusaare ja Peeter Vooverega, aga ka imelised projektijuht Ahti Kala ja objektijuht Indrek Haldma

Kuke kunstnik ja keevitaja võrratu Karin Kivisild

Kera ja varda valmistaja Herki Soosaar, Nordic Metal Works OÜ

Kuldajad Jaak Sarap, OÜ Mandragora ja Kristjan Bachman, Babach OÜ

Tornikiivri metallkarkassi valmistaja Lumina Metall OÜ

Pleki paigaldaja Rainter OÜ

Kraanajuht Nikolai Panov, Kint Logistics OÜ

Olge väga hoitud ja lähme sama rõõmsalt edasi! Tööd pole veel lõppenud.

Silvia Leiaru

Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse juhataja